From Wikipedia, the free encyclopedia
Incumbent MPs who lost their seats in the 2019 General Election
This table gives the final allegiance of the defeated MP (first column), and their other, 2017, allegiance as a faint background shade where applicable, which is the value used for the above statistics, save for those marked contesting... (the headlining statistics hinge on the first seat, rather than the candidature seat)
Party
Name
Constituency
Office held whilst in Parliament
Year elected
Defeated by
Party
Labour
Richard Burden [ 1]
Birmingham Northfield
Shadow Minister for Roads & Road Safety (2013-2016)
1992
Gary Sambrook
Conservative
Helen Goodman [ 2]
Bishop Auckland
Shadow Foreign Minister
2005
Dehenna Davison
Conservative
Gordon Marsden
Blackpool South
Shadow Minister for Higher Education, Further Education and Skills
1997
Scott Benton
Conservative
Dennis Skinner
Bolsover
Chairman of the National Executive Committee
1970
Mark Fletcher
Conservative
David Crausby
Bolton North East
1997
Mark Logan
Conservative
Madeleine Moon
Bridgend
President of the NATO Parliamentary Assembly (2018-2019)
2005
Jamie Wallis
Conservative
Julie Cooper
Burnley
Shadow Community Health Minister
2015
Antony Higginbotham
Conservative
James Frith
Bury North
2017
James Daly
Conservative
Susan Elan Jones
Clwyd South
2010
Simon Baynes
Conservative
Thelma Walker
Colne Valley
2017
Jason McCartney
Conservative
Laura Smith
Crewe and Nantwich
Shadow Minister of State for the Cabinet Office (2018)
2017
Kieran Mullan
Conservative
Hugh Gaffney
Coatbridge, Chryston and Bellshill
2017
Steven Bonnar
SNP
Jenny Chapman
Darlington
Shadow Brexit Minister
2010
Peter Gibson
Conservative
David Hanson
Delyn
Shadow Minister of State for Immigration (2011-2015)
1992
Rob Roberts
Conservative
Paula Sherriff
Dewsbury
Shadow Minister for Social Care and Mental Health
2015
Mark Eastwood
Conservative
Caroline Flint
Don Valley
Shadow Secretary of State for Energy and Climate Change (2011-2015)
1997
Nick Fletcher
Conservative
Martin Whitfield
East Lothian
2017
Kenny MacAskill
SNP
Vernon Coaker [ 3]
Gedling
Shadow Secretary of State for Northern Ireland (2015-2016)
1997
Tom Randall
Conservative
Paul Sweeney [ 4]
Glasgow North East
Shadow Minister for Scotland
2017
Anne McLaughlin
SNP
Melanie Onn
Great Grimsby
Shadow Minister for Housing (2017-2019)
2015
Lia Nici
Conservative
Liz McInnes
Heywood and Middleton
Shadow Foreign Office Minister
2014
Chris Clarkson
Conservative
Ruth George
High Peak
2017
Robert Largan
Conservative
Graham Jones
Hyndburn
2010
Sara Britcliffe
Conservative
Sandy Martin
Ipswich
Shadow Minister for Waste & Recycling
2017
Tom Hunt
Conservative
John Grogan
Keighley
2017
Robbie Moore
Conservative
Emma Dent Coad
Kensington
2017
Felicity Buchan
Conservative
Lesley Laird
Kirkcaldy and Cowdenbeath
Shadow Secretary of State for Scotland
2017
Neale Hanvey [ a]
SNP
Joanne Platt
Leigh
Shadow Cabinet Office Minister
2017
James Grundy
Conservative
Karen Lee
Lincoln
Shadow Minister for Fire and Rescue Services
2017
Karl McCartney
Conservative
Danielle Rowley
Midlothian
Shadow Minister for Climate Justice and Green Jobs
2017
Owen Thompson
SNP
Laura Pidcock
North West Durham
Shadow Secretary of State for Employment Rights
2017
Richard Holden
Conservative
Lisa Forbes
Peterborough
2019
Paul Bristow
Conservative
Anna Turley
Redcar
Chair of the Co-operative Party
2015
Jacob Young
Conservative
Gerard Killen
Rutherglen and Hamilton West
2017
Margaret Ferrier
SNP
Nic Dakin
Scunthorpe
Shadow Minister for Schools (2015-2016)
2010
Holly Mumby-Croft
Conservative
Phil Wilson
Sedgefield
2007
Paul Howell
Conservative
Paul Williams
Stockton South
2017
Matt Vickers
Conservative
Gareth Snell
Stoke-on-Trent Central
2017
Jo Gideon
Conservative
Ruth Smeeth
Stoke-on-Trent North
2015
Jonathan Gullis
Conservative
David Drew
Stroud
Shadow Farming and Rural Communities Minister
2017
Siobhan Baillie
Conservative
Chris Ruane
Vale of Clwyd
2017
James Davies
Conservative
Mary Creagh
Wakefield
Chair of the Environmental Audit Select Committee
2005
Imran Ahmad Khan
Conservative
Faisal Rashid
Warrington South
2017
Andy Carter
Conservative
Emma Reynolds
Wolverhampton North East
Shadow Secretary of State for Communities and Local Government (2015)
2010
Jane Stevenson
Conservative
Eleanor Smith
Wolverhampton South West
2017
Stuart Anderson
Conservative
Sue Hayman
Workington
Shadow Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs (2017-2019)
2015
Mark Jenkinson
Conservative
Conservative
Kirstene Hair
Angus
2017
Dave Doogan
SNP
Paul Masterton
East Renfrewshire
2017
Kirsten Oswald
SNP
Colin Clark
Gordon
Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland
2017
Richard Thomson
SNP
Luke Graham
Ochil and South Perthshire
2017
John Nicolson
SNP
Zac Goldsmith
Richmond Park
Minister of State for Environment and International Development
2017
Sarah Olney
Liberal Democrats
Anne Main
St Albans
2005
Daisy Cooper
Liberal Democrats
Stephen Kerr
Stirling
2017
Alyn Smith
SNP
Independent
Dominic Grieve [ 5]
Beaconsfield
Chair of the Intelligence and Security Committee
1997
Joy Morrissey
Conservative
Roger Godsiff [ 6]
Birmingham Hall Green
1992
Tahir Ali
Labour
Ivan Lewis [ 6] [ 7]
Bury South
Shadow Secretary of State for Northern Ireland (2013-2015)
1997
Christian Wakeford
Conservative
Chris Williamson [ 6]
Derby North
Shadow Minister for Fire and Emergency Services (2017-2018)
2017
Amanda Solloway
Conservative
Anne Milton [ 5]
Guildford
Minister of State for Skills and Apprenticeships (2017-2019)
2005
Angela Richardson
Conservative
Gavin Shuker [ 6]
Luton South
2010
Rachel Hopkins
Labour
David Gauke [ 5]
South West Hertfordshire
Secretary of State for Justice (2018-2019)
2005
Gagan Mohindra
Conservative
Liberal Democrats
Philip Lee [ 5]
Bracknell , contesting Wokingham
Liberal Democrat Spokesperson for Justice
2010
John Redwood
Conservative hold
Jane Dodds
Brecon and Radnorshire
Liberal Democrat Spokesperson for Food and Rural Affairs & Leader of the Welsh Liberal Democrats
2019
Fay Jones
Conservative
Tom Brake
Carshalton and Wallington
Liberal Democrat Spokesman for the Duchy of Lancaster
1997
Elliot Colburn
Conservative
Stephen Lloyd
Eastbourne
Liberal Democrat Spokesperson for Work and Pensions (2017-2018)
2017
Caroline Ansell
Conservative
Jo Swinson
East Dunbartonshire
Leader of the Liberal Democrats
2017
Amy Callaghan
SNP
Sam Gyimah [ 5]
East Surrey , contesting Kensington
Liberal Democrat Spokesperson for Business, Energy and Industrial Strategy
2010
see Labour loss to Felicity Buchan above
Antoinette Sandbach [ 5]
Eddisbury
2015
Edward Timpson
Conservative
Luciana Berger [ 6]
Liverpool Wavertree , contesting Finchley and Golders Green
Liberal Democrat Spokesperson for Health, Wellbeing and Social Care
2015
Mike Freer
Conservative hold
Angela Smith [ 6]
Penistone and Stocksbridge , contesting Altrincham and Sale West
Liberal Democrat Spokesperson for International Development (2019)
2005
Graham Brady
Conservative hold
Chuka Umunna [ 6]
Streatham , contesting Cities of London and Westminster
Liberal Democrat Spokesman for Foreign and Commonwealth Affairs
2010
Nickie Aiken
Conservative hold
Sarah Wollaston [ 5]
Totnes
Chair of the Liaison Committee and Heath Select Committee
2010
Anthony Mangnall
Conservative
The Independent Group
Anna Soubry [ 5]
Broxtowe
Leader of the Independent Group for Change
2010
Darren Henry
Conservative
Mike Gapes [ 6]
Ilford South
1992
Sam Tarry
Labour
Chris Leslie [ 6]
Nottingham East
Shadow Chancellor of the Exchequer (2015)
2010
Nadia Whittome
Labour
DUP
Nigel Dodds
Belfast North
Leader of the Democratic Unionist Party in the House of Commons
2001
John Finucane
Sinn Féin
Emma Little-Pengelly
Belfast South
2017
Claire Hanna
SDLP
Birkenhead Social Justice
Frank Field [ 6]
Birkenhead
Chair of the Work and Pensions Select Committee (2015-2019)
1979
Mick Whitley
Labour
Sinn Féin
Elisha McCallion
Foyle
2017
Colum Eastwood
SDLP
SNP
Stephen Gethins
North East Fife
SNP Westminster Spokesperson for International Affairs and Europe
2015
Wendy Chamberlain
Liberal Democrats
Open (vacated) seats won by another party's candidate (or an independent candidate)[ edit ]
^ Suspended at time of election
^ Elected as Labour
^ Elected as Labour
^ Elected as Labour
^ Hermon was an Ulster Unionist Party MP between 2001 and February 2010, and stood as an "independent unionist " candidate in the 2010, 2015, and 2017 elections. The UUP candidate was Alan Chambers , himself a former independent unionist
^ Elected as Conservative